Здорові бджоли на вашій пасіці

Меню сайту
Категорії розділу
Вароатоз [4]
Нозематоз [2]
Амебіоз [1]
Акарапідоз (акароз) [2]
Браульоз (вошивість бджіл) [2]
Сенотаїніоз [2]
Мелеоз [1]
Конопидоз (аізоцефальоз, зодіаноз) [1]
Екзоакарапідоз [1]
Наше опитування
Всього відповідей:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Інвазійні захворювання бджіл » Браульоз (вошивість бджіл)

Браульоз
Збудником хвороби є бджолина воша або браула. Зазвичай вона знаходиться на грудях робочих бджіл або матки, рідше – на черевці. Паразит має сисний ротовий апарат, що складається в хоботок. Самка браули відкладає яйця в кришечки запечатаного меду або розплоду, рідше – в порожні чарунки.
 
Зараження здорових бджіл відбувається при контакті з хворою, коли паразит швидко перескакує з однієї на іншу. На матці та бджолах воші розміщуються в зчленуванні голови й грудей з усіх боків. Частіше всього уражаються слабкі сім'ї. Сильно інвазовані (заражені) бджоли поводяться дуже неспокійно, відзначається їхня підвищена рухливість. Браули добре помітні неозброєним оком, тому хворі сім'ї легко виділити й визначити ступінь їхньої зараженості. На матці, наприклад, можна виявити від 25 до 150 паразитів, на робочій бджолі -2-6.
Профілактика захворювань ґрунтується на запобіганні занесення паразита з неблагополучних пасік, ретельній перевірці придбаних бджіл.
 
Заходи боротьби й лікування бджіл полягають у накладанні карантину до повної ліквідації хвороби. Для цього систематично винищують личинки і лялечки паразита в гнізді, а також на бджолах і матці. Яйця, личинок і лялечок знищують, змінюючи гніздові стільники; через кожні 10-14 днів (цикл розвитку браули 3 тижні) чистять дно вуликів і дерев'яні частини рамок, розпечатують медяні стільники. Після кількох таких оглядів та обробок браульоз повністю ліквідується. Воскові кришечки, у яких містяться яйця, личинки й лялечки паразита, збирають й перетоплюють на віск. Гніздові стільники підлягають дезінсекції, після чого їх можна використовувати для інших сімей.
Дезінсекцію стільників можна проводити сірковуглецем або формаліном. Браули на матці знімають щіточкою, змоченою у спирті або медом. Паразитів, що пристали до щіточки, знищують. Для масового знищення дорослих браул на бджолах застосовують тютюновий дим, камфору або дим спеціальних препаратів. На дно вулика стелять папір, змазаний рослинною олією, щоб паразити, які обсипаються, прилипали.
Обробку бджіл проводять увечері, коли закінчилося їхнє літання. Найкращий час для обробки – квітень, травень, початок червня. Обробка сімей у жовтні – листопаді при низьких температурах менш ефективна.
Після обробки льоток вулика закривають на 10-15 хвилин. Через 5-25 хвилин після провітрювання деякі браули оживають і намагаються повернутися до своїх господарів. Але оброблений аркуш паперу на дні вулика, призначених для опалих браул, позбавляє їх такої можливості. Аркуш після проведеної процедури відразу спалюють.


Джерело: http://www.doctor-bee.at.ua/publ/0-0-0-0-1
Категорія: Браульоз (вошивість бджіл) | Додав: Dr-Bee (2010-08-01)
Переглядів: 1970 | Теги: Браульоз | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz