Здорові бджоли на вашій пасіці

Меню сайту
Категорії розділу
Вароатоз [4]
Нозематоз [2]
Амебіоз [1]
Акарапідоз (акароз) [2]
Браульоз (вошивість бджіл) [2]
Сенотаїніоз [2]
Мелеоз [1]
Конопидоз (аізоцефальоз, зодіаноз) [1]
Екзоакарапідоз [1]
Наше опитування
Всього відповідей:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Інвазійні захворювання бджіл » Вароатоз

Оберігаймо пасіки від кліща Вароа деструктор
   Спекотне літо стимулює збільшення чисельності кліща вароа, тож шановні пасічники потурбуйтесь, щоб в кінці липня в кожну бджолосім’ю були поставлені стрічки з акарацидними препаратами.
   Без сумніву, тепер захворювання бджіл на вароатоз, збудником якого є кліщ вароа деструктор, є одним з найпоширеніших і завдає значної шкоди бджільництву. Звести її до мінімуму можна проводячи систематично та своєчасно, профілактичні та лікувальні заходи, урізноманітнюючи препарати, що використовуються проти паразита, здійснюючи зоотехнічні прийоми, термообробку бджолиних сімей тощо.
 
Розвиток кліща
Самка кліща темно-коричнева, розміром 1,2×1,5-1,9 мм, самець – 0,8-0,9 × 0,7-0,9 мм. Кліщі за допомогою присосок, розміщених на ногах, міцно фіксуються на личинках, лялечках та дорослих особинах, живляться їх гемолімфою. При ураженні гинуть лялечки розплоду, з’являється нездорове потомство, у бджіл відсутні або недорозвинені крила, вони не можуть літати та повзають по території пасіки. Яйцекладка матки у вражених сім’ях нерівномірна, розкидана по стільниках. Восени матки пізно припиняють яйцекладку. Такі сім'ї при зимівлі погано формують клуб, шумлять, випорожнюються на стільниках. Внаслідок проколювання хітинового покрову особин бджолиної сім'ї через ці отвори (рани) проникають збудники різних захворювань, в тому числі вірусних, спостерігається значний відхід бджіл, сім'я послаблюється, а праця пасічника зводиться нанівець. 
 
 
Кліщ Вароа деструктор - Varroa destructor
 
   Особливістю біології кліща є те, що після виходу з чарунки стільника разом з бджолою чи трутнем, зріла самка кліща перебуває поза межами розплоду 7-12 діб, паразитуючи на особинах бджолиної сім'ї, вона швидко рухається, переходячи з однієї особини на іншу. Потім поселяється для розмноження у бджолині чи трутневі (у 5-12 разів частіше) чарунки; у перші за 2 год., у другі – за 40 год. До запечатування. Через 60-70 год. Після заселення самка вароа відкладає перше яйце, з якого розвивається самець, з наступних, які самка відкладає через кожні 30 год. - самки, які спаровуються на 19-20-ту добу розвитку бджолиного розплоду (повний цикл розвитку кліща на лялечці бджіл проходить за 8-9 діб) і виходять з чарунки разом з бджолою чи трутнем. Самки, виплоджені у весняно-літній період, живуть 2-3 місяці, а виплоджені восени – 5-8 місяців.
 
 
Інвазія кліща Вароа деструктор на личинці
 
   Протягом одного сезону розвитку бджолиної сім'ї з’являється 12 поколінь кліщів, інвазія стрімко наростає, а з врахуванням бджолиних крадіжок, блукань, нальотів бджіл тощо їхня чисельність може досягти у бджолиній сім'ї 6 тис. особин. У бджіл, вражених кліщем, менша маса, тривалість життя скорочується на 30-70%, знижується стійкість до вірусних і гнильцевих захворювань аскоферозу. Якщо кліщем вражені трутні на стадії лялечки, то це призводить до зменшення їх маси, у них на третину менше сперми, зменшується дальність польоту. Без втручання пасічника сім'ї, вражені кліщем Вароа деструктор, приречені на загибель.

Визначення ступеня зараження бджолосімей
Існує багато способів визначення ступеня зараження бджолосімей кліщем. При одному з них навесні з центральних рамок відбирають 50-100 бджіл у банку, рухаючи її знизу вгору по стільнику з бджолами. У 200 мл гарячої води (біля 70°С) розчиняють 2-3 г прального порошку. Розчин вливають у місткість із світлим дном, в неї всипають взятих для аналізу бджіл, закривають і збовтують 1-2 хв. Кліщі опадають, осідають на дно, їх підраховують. При виявленні на 100 бджолах двох кліщів закліщеність вважається слабкою, трьох-чотирьох – середньою, а більше чотирьох – сильною. Влітку та восени на закліщеність досліджують розплід. Противароатозні заходи не проводять, якщо середня закліщеність бджолиних сімей менше 0,5%.

 
Лікування бджіл від вароатозу хімічними препаратами
   При боротьбі з вароатозом вдаються до використання препаратів, що містять акарициди (найбільш поширені – варотом, фумісан, санапін, біпін), застосовують органічні кислоти (мурашину, щавлеву, молочну), ефірні олії, лікарські рослини; ефективними є зоотехнічні прийоми, термічна обробка бджіл.
   Пасічники, які хочуть бути з медом, повинні постійно контролювати рівень закліщеності бджіл і не допускати його до межі понад 0,5%. Слід зауважити, що у кліщів виробляється імунітет до препаратів, що застосовуються, а тому останні слід чергувати (урізноманітнювати).
   Зауважу, що використання хімічних препаратів у період медозбору заборонено, адже вони, в тому числі і антибіотики, можуть потрапити в мед. Важливо чітко виконувати вимоги інструкції щодо доз, термінів, дотримання вимог безпеки. Особливу увагу слід звернути на створення умов для вирощування здорової генерації бджіл, що йтимуть у зиму. Отже, сім'ї слід якомога раніше звільнити від кліща, не чекаючи, наприклад, виходу всього розплоду пізньої осені. Таким чином, на жаль, ще чинять багато пасічників. Це недопустимо, адже в такому випадку бджоли виходять з чарунок уже вражені кліщем, а обробка проти нього буде запізнілою. Вражені бджоли гинуть в першій половині зимівлі.

Бджіл слід обов’язково обробити проти кліща відразу ж після останнього відкачування меду в цьому сезоні, ще до поповнення кормових запасів. При цьому використовують стрічки варотому, фумісан, байварол та інших препаратів. Не слід зловживати застосуванням хімічних препаратів, в тому числі антибіотиків, які неминуче через мед потраплять в організм людини і зашкодять її здоров’ю. Постійно зростають вимоги щодо зменшення нормативно допустимих доз шкідливих препаратів у меді, в тому числі і на наявність у ньому антибіотиків.
   Не вдаючись до висвітлення питань, пов’язаних з використанням хімічних препаратів, оскільки вони викладені у відповідних інструкціях, розглянемо детальніше питання щодо використання проти кліща вароа деструктор препаратів рослинного походження, перевагу яким віддають все більше пасічників.
 
Застосування рослин та препаратів з них
Такі препарати дають можливість звільнити бджолині сім'ї на 80-90% від кліща, хоч і не виключають необхідності застосування хімічних препаратів.
   Розроблено багато способів боротьби з кліщем вароа деструктор з використанням рослин та препаратів з них. Зупинімося коротко на деяких із них.
   Бджолині сім'ї обкурюють (по25-30 качків диму через верхні льотки з інтервалом 12 діб), спалюючи в пасічному димарі висушені корені та листя хрону.
   На гніздо бджіл кладуть марлю, на якій розміщують листя помідорів чи багна звичайного, додають 2-3 столові ложки подрібненого часнику, закривають плівкою, добре утеплюють. Процедуру повторюють через 4-5 діб, кліщ осипається.
   Заслуговує на увагу застосування проти кліща ароматизованого крохмалю. Його готують, змішуючи дві столові ложки сухого крохмалю з ¼ чайної ложки перемеленого полину або чебрецю, фітонциди яких змушують кліщів рухатися. Суміш поміщають у марлевий мішечок і обпудрюють нею бджіл навесні чи восени за температури повітря не вище +8°С 4-6 разів з інтервалом 4-7 діб. Крохмаль, потрапляючи на присоски кліща, заліплює їх, кліщ не може фіксуватися на тілі бджоли, відривається і гине. Витрати суміші – 40-50 г на бджолину сім'ю. З цією ж метою використовують пилкоподібні речовини: тальк, глюкозу, висушений подрібнений квітковий пилок, борошно, сухе молоко, потерті сіна тощо.
   Ранньою весною, відразу ж після обльоту бджіл обробляють хвойним борошном з марлевого мішечка. Проводять триразову обробку через кожні 7 діб. Крім диму, проти кліща застосовують відвар лепехи звичайної. Для цього 100 г сухих кореневищ лепехи заливають 1,5 л води, після розм’якшення їх подрібнюють і відварюють у цій же воді 10-15 хв., настоюють дві-три доби, вливають у посуд місткістю 10 л, додають цукровий сироп, який готують з 6 кг цукру та 6 л перевареної води. Згодовують бджолам навесні та влітку по 1-1,5 л на бджолину сім'ю 3 рази з інтервалом 7 діб.
   Ефективним проти кліща вароа деструктор є препарат КАС-81, до складу якого входять відвар полину звичайного у фазі вегетації та цвітіння і соснові бруньки.
   Кліщ вароа деструктор осипається від фітонцидів зеленої маси конопель, покладеної над гніздом бджіл, її накривають плівкою; утеплювальні подушки, заповнені конопляною кострицею, за зиму повністю звільняють бджолині сім'ї від кліщів.
   Ефективним засобом проти кліща є хвойний екстракт, який до того ж справляє стимулюючу дію на розвиток бджолиних сімей. Оптимальною дозою для згодовування навесні є 2-3 мл, а після медозбору -1 мл на 1 л цукрового сиропу (1:1) із розрахунку 100 – 150 мл на вуличку бджіл по 3-4 рази з інтервалом 4-5 діб. Ним також обприскують бджіл по 60 мл на 1 л цукрового сиропу (1:1) з розрахунку 10 мл на вуличку бджіл двічі з інтервалом 7-12 днів при температурі повітря не вище +8°С.
   Ефективне застосування проти кліща родовика лікарського. Заготовлені з осені корені у співвідношенні одна частина на дев’ять частин води настоюють одну, кип’ятять 30 хв., охолоджують, проціджують, додають 10% цукру. Лікувальний сироп згодовують 3 рази з розрахунку 250 мл на вуличку бджіл з інтервалом 7 діб.
 
   А ось ще деякі способи приготування та використання рослинних препаратів проти кліща:
 
1.Гичку помідорів подрібнити, загорнути в марлю, покласти на рамки та в піддон. Контакт бджіл з гичкою не допускається. Кліщ гине від фітонцидів гички помідорів. Її пасинки під час цвітіння помідорів пропускають через м’ясорубку, наносять на цупкий папір і поміщають на дно вулика під гніздо бджіл;
 
2.Сік цибулі та часнику. 25 мл соку цибулі чи часнику додати до 1 л цукрового сиропу і згодовувати бджолам;
 
3.Настоянкою чебрецю на горілці просочують ватні тампони і кладуть навесні під полотнини на рамки гнізда бджіл;
 
4.Суміш з 1 кг багна звичайного, 0,8 кг свіжої кропиви та 3-х гілочок деревію заливають 10 л окропу, витримують 30 хв на малому вогні, дають добу настоятися, проціджують; на 3 л рідини додають 300 г цукру і обприскують бджіл з «Росинки» двічі на місяць, починаючи з червня. Восени обробку проводять за відсутності льоту бджіл, що попереджує злодійство;
 
5.Сиру картоплю миють, очищають від шкірки, натирають на терці, додають по 40-50 мл на 1 л цукрового сиропу чи медової сити; навесні такий корм дають бджолам по 17-20 мл на вуличку бджіл 3 рази з інтервалом 3 дні. Таку ж картоплю загортають у марлю, кладуть на рамки бджолиного гнізда, накривають плівкою та утеплюють гніздо. Періодично замінюють. Кращий ефект дає використання позеленілої картоплі;
 
6.Подрібнюють 250 г свіжої кропиви, заливають водою (щоб покрила), кип’ятять на слабкому вогні 5 хв, настоюють 4 год., фільтрують, доводять об’єм кип'яченою водою до 1 л, на цьому розчині готують цукровий сироп і згодовують бджолам по 250-300 мл на бджолину сім'ю три рази з інтервалом 3 дні.
 
7.Проти кліща вароа деструктор літньої пори використовують подрібнену траву чебрецю, багна звичайного, кропиви, чорнобривців, нагідок, герані Роберта, ромашки далматської, листя грецького горіха, конопель, пижмо та ін.. які періодично кладуть на сітці зверху гнізда, накривають плівкою та утеплюють.
 
8.Дієвим засобом у боротьбі з кліщем є свіже листя цибулі, маруни, ельшольції війчастої, які розміщують на полотнинах чи стелинах над гніздом бджіл.
 
9.Проти кліща з успіхом використовують настій червоного гіркого стручкового перцю. Для цього: 1) 40-50 г дрібно порізаного перцю заливають у термосі 1 л окропу, витримують 10-20 год., проціджують. Бджолині сім'ї обприскують 3-4 рази при температурі не нижче 15°С через 3-6 днів навесні, влітку – після відкачування меду, на початку виходу молодих бджіл осіннього розплоду; витрата препарату – 40-50 мл на одну бджолину сім'ю; 2) 10 г молотого червоного гіркого стручкового перцю заварюють у 1 л води, кип’ятять на малому вогні 3-5 хв., заливають у термос на добу, чи добре утеплюють, ставлять у тепле місце. Проціджують, змішують з 1 л сиропу (1:1) і згодовують по 200 мл на бджолину сім'ю або ж зрошують бджіл цією дозою препарату на стільниках.
 
10. Ефективна проти кліща також спиртова настоянка полину гіркого, яку додають по одній столовій ложці на 1 л медової сити і згодовують одержану суміш бджолам по 100-150 мл 3 рази через 3-5 днів. Настоянку готують, заливаючи наповнену на ¾ скляну банку з травою міцною горілкою, щільно закривають, настоюють два тижні, періодично збовтуючи;
 
11.Для боротьби з кліщем вароа використовують часникову воду. Дві головки подрібненого часнику настоюють у 1 л перевареної води 10 год. На 1 л цукрового сиропу, який згодовують бджолам, додають 2 столові ложки часникової води. Краще препарат застосовувати весняної пори, чим запобігають його потраплянню в мед;
 
12.Слід звернути увагу ще на такий ефективний засіб, як етиловий спирт. У невелику банку до половини наливають 96°-го спирту. В нього додають чебрецевої чи лавандової олії (1мл на 250 мл спирту), або попередньо настоюють на ньому м’яту. Потім шматок картону розміром 5×10 см чи інший адсорбуючий матеріал просочують одержаним розчином, поміщають в поліетиленовий пакет і кладуть над гніздом бджіл увечері отворами вниз, утеплюють. Молоді кліщі гинуть під кришечками чарунок, а дорослі падають на дно вулика. Обробку проводять 2-4 рази і більше за сезон. Добре у вулику мати сітчастий піддон.
 
13.Практикують також використання настою полину звичайного. Так, 500 г сухої трави полину звичайного, заготовленого у пору цвітіння, заливають 10 л окропу, настоюють 2 доби. На 1 л цукрового сиропу (1:1) додають 100 мл настою. На одну бджолину сім'ю згодовують 6 л сиропу. Закліщеність знижується більше, ніж на 80%.
 
14.Піхтову олію використовують, наносячи смужки щіточкою на плівку та кладуть зверху гнізда бджіл (олією донизу), льотки закривають на 1-3 год. Обробку проводять вечірньої пори;
 
15.Олію кропу змішують з вазеліном у співвідношенні 1:9, змащують плівку і кладуть на дно та зверху гнізда бджіл два рази з інтервалом 7 діб, обробку проти кліща проводять вечірньої пори, льотки закривають на 2 год. Згодовують бджолам також олію кропу по 2-3 чайні ложки на 1 л цукрового сиропу 2-3 рази з інтервалом 5-7 діб.
 
16.Проти кліща вароа деструктор ефективне використання скипидарної олії. При огляді бджолиних сімей її наносять по 10-20 крапель на дощечки стелин, які кладуть змащеним боком до рамок. Кліщ осипається і гине.
 
17.Тимол (добувають з чебрецю) кладуть по 10 г в мішечку зверху гнізда бджіл не пізніше як за два тижні до медозбору. Навесні по 1 г тимолу додають на 4 л цукрового сиропу, згодовують по 50-150 мл на вуличку бджіл 4-5 разів з інтервалом 7 діб;
 
18.Згубно діє на кліща вароа деструктор дим з березового гриба (інонот скошений), бадилля тютюну та перцю стручкового однорічного (гіркого). Поклавши один з цих компонентів на жар димаря, бджіл обкурюють ввечері 3 рази з інтервалом 7 діб. Гриб бажано спочатку подрібнити, вимочити у воді та висушити.
 
Тепловий метод боротьби з кліщем
   Ефективним є застосування теплового методу боротьби проти вароатозу бджіл, хоч він і є досить трудомістким. При цьому бджіл спочатку обкурюють димом, щоб вони набрали меду (сегменти черевця розтягуються і кліщ стає доступнішим) та струшують через воронку у сітчасті касети, поміщають у термокамеру, повітря в ній прогрівають 48°С. Касету прокручують, періодично струшуючи бджіл. Обробку при температурі 46-48°С (регулюють за допомогою термореле) проводять доти, поки не обсипляться кліщі (не більше 10-12 хв, адже тривала дія підвищеної температури призводить до незворотних змін в організмі бджіл та до їх загибелі. Стежать за показниками термометрів. Термокамеру обладнують вентилятором, після термообробки та охолодження протягом 10-15 хв. Бджіл висипають на рамки гнізда. Слід зауважити, що оскільки термообробку проводять в основному восени (можна і навесні) при температурі 0-8°С, стільники гнізда після струшування бджіл в касету для запобігання їх охолодження, підігрівають – у вулики поміщають загорнуту в тканину цеглину або вмикають електрогрілку. Можна оброблених бджіл висипати на стільники чи збоку, але їх необхідно спрямувати так, щоб клуб бджіл зібрався у нижній частині стільників, що поліпшує їх зимівлю. Через 1-2 год. перевіряють, як бджоли обсіли рамки. Тих, що зібралися купками по кутках вулика, переносять на рамки. Після розміщення бджіл гніздо злегка утеплюють. При термообробці дуже зручно перевірити, як складене гніздо. За потреби вносять корективи з тим, щоб на вуличку бджіл приходилося не менше 2-2,5 кг меду. Згодом гніздо бджіл утеплюють належним чином.

   Застерігаю, що некваліфіковане проведення термообробки бджіл згубно діє не лише на кліща, а й на бджіл. Основними причинами негативного впливу термообробки на бджіл можуть бути: перегрівання, насичення камери водяною парою, порушення процесу дихання, отруєння продуктами обміну тощо. Шкідливий вплив термообробки на бджіл можна попередити, якщо провести її за температури в камері не вище 46°С тривалістю 10-12 хв. Відносна вологість повітря у термокамері при цьому не повинна перевищувати 40%. Під час термообробки повинно бути забезпечене необмежене надходження в камеру свіжого повітря за допомогою вентиляторів. Дослідженням і встановлено, що небажано проводити термообробку бджіл після тривалих періодів з низькою температурою. За таких умов підвищується концентрація вуглекислого газу в гнізді, що призводить до скорочення тривалості життя бджіл внаслідок впливу високих температур під час перебування в термокамері.
   Для скорочення терміну обробки бджіл у термокамері (не більше 10-12 хв), запобігання їхньому запарюванню на 1 дм ² площі касети повинно приходитись 17-20 г бджіл. Стандартна касета розрахована на 1,5 кг бджіл. Стандартна касета розрахована на 1,5 кг бджіл. Якщо бджолина сім'я має більшу масу (її зважують після струшування в касету), то доцільно її обробити в двох касетах. Як переконався автор, не слід обробляти в термокамері відводки і нуклеуси, оскільки вони можуть запаритися. Для звільнення їх від кліща застосовують інші прийоми. На мою думку термообробку бджіл слід чергувати з обробкою акарицидами і, зокрема, для контролю їх ефективності проти кліща вароа деструктор.
 
Зоотехнічний метод боротьби з кліщем
  Цей метод ґрунтується на різних способах формування відводків та інших прийомах. Навесні, за умови достатнього розвитку бджолиних сімей формують відводки, переносячи в них закритий розплід з бджолами та 1-2 рамки з одноденними яйцями. При цьому до 95% кліщів потрапляють у відводки. Сюди дають матку чи підставляють маточник, а після виходу розплоду бджіл обробляють одним з акарацидних препаратів. Формують також «безрозплідний» відводок, переносячи в нього 2-3 стільники з 1-5 денними личинками від бджолиної сім'ї, яку попередньо обробили проти вароатозу. Сюди ж струшують до 1 кг бджіл. Відводки бажано вивозити на нове місце за 5-7 км, або на 2 доби помістити в прохолодне приміщення. У відводок підсаджують матку чи підставляють маточник. Основну сім'ю після виходу розплоду обробляють проти кліща. Дієвим є спосіб боротьби з кліщем із мінімальною кількістю обробок. У разі його застосування навесні з кожних двох-трьох вуликів у третій-четвертий (порожній) переносять закритий розплід та бджіл без матки. При цьому без кліща звільняється дві третини сімей пасіки, оскільки він у цей час сконцентрований у закритому розплоді. Після виходу розплоду таким відводкам підставляють одну-дві рамки з молодими личинками, куди збирається весь кліщ. Після запечатування такі стільники перетоплюють на віск, відводки обробляють проти кліща, дають рамку із засівом від племінної сім'ї, а краще – зрілий маточник чи підсаджують молоду плідну матку.

   Слід зазначити, що проти кліща деструктор треба вести систематичну і постійну боротьбу, не обмежуючись обробками пізньою осінньою та весняною. Бувають роки, особливо сприятливі для розвитку кліща. Ефективним є періодичне (один раз у два тижні) вирізання трутневого розплоду з будівельних рамок, де зосереджується основна маса кліщів. Дуже важливо кілька разів обробити бджолині сім'ї перед їх нарощуванням на зиму і двічі з інтервалом через 7 днів біпіном після виходу розплоду восени.
  Для підвищення ефективності боротьби з кліщем вароа деструктор відводки слід створювати, використовуючи яйця від племінних сімей для виведення маток. За таких умов яйцекладка матки розпочнеться через 30 днів після формування відводків, створюється безрозплідний період, порушується цикл розвитку кліща. В цей час проти нього використовують варотом, біпін та інші препарати.
 
Профілактичні заходи.
   Проти кліщів проводять ряд профілактичних заходів. Зокрема, для попередження повторного зараження бджіл кліщем вулики встановлюють на підставках заввишки 40-50 см, обладнують їх сітчастими підрамниками з жировими пастками, на пасіці утримують сильні сім'ї, забезпечують їх достатньою кількістю вуглеводно-білкового корму. Протягом активного періоду в гнізда бджіл підставляють будівельні рамки, періодично видаляють трутневий розплід, залишаючи його у племінних батьківських бджолиних сім’ях. Бджолам згодовують не більше 8 кг цукру на сім'ю при поповненні кормових запасів у зиму, адже цей процес стимулює розвиток кліща та призводить до надмірного зношування бджіл. На пасіці підтримують належний санітарний стан.
 
 
Використана література:
 
Г.М. Приймак,
старший науковий
співробітник, лабораторія
патології бджіл, ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І..Прокоповича УААН»
 
Г.М. Приймак Оберігаймо пасіки від кліща.//Журнал «Пасіка» -2007.№7. С.4-7
 
 
 
 


Джерело: http://www.doctor-bee.at.ua/
Категорія: Вароатоз | Додав: Dr-Bee (2010-05-27) | Автор: Григорій Гнатик
Переглядів: 23533 | Коментарі: 6 | Теги: Оберігаймо пасіки від кліща Вароа д | Рейтинг: 3.0/5
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz