Здорові бджоли на вашій пасіці

Меню сайту
Категорії розділу
Захворювання бджіл та їх профілактика [18]
Наше опитування
Всього відповідей:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Профілактика в бджільництві » Захворювання бджіл та їх профілактика

Захворювання бджіл та їх профілактика
Профілактика - це комплекс науково обгрунтованих господарських, ветеринарно-санітарних і зоогігієнічних заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню хвороб, підвищенню стійкості бджіл проти них.
 

Профілактика хвороб бджіл, особливо інфекційних, має законодавчий характер і є обов'язковою для всіх пасічницьких господарств. З метою попередження захворювань бджіл на пасіках слід утримувати тільки сильні, здорові і продуктивні бджолині сім'ї. Сильні сім'ї добре зимують, роблять дружний обліт і краще розвиваються весною, вони менше уражуються хворобами. Пасіки треба розміщувати на благополучній щодо карантинних хвороб бджіл території, на сухих, захищених від вітрів і сонячних місцях з доброю кормовою базою. Стаціонарні пасіки і тимчасові точки, які мають понад 20 сімей бджіл, треба ставити на відстані не ближче 500 м від житлової зони населених пунктів, місць відпочинку, культурно-побутових об'єктів, шосейних доріг і залізниць, 1 км від тваринницьких та птахівничих ферм і 5 км від підприємств кондитерської і хімічної промисловості та воскопереробних заводів, а також репродуктивних і карантинних пасік.

Не можна розміщувати пасіки під лініями електропередач, поблизу забруднених, заболочених і затоплюваних водою місць і біля складів з отрутохімікатами. Місця розміщення бджолиних сімей (точків) погоджують з державною ветеринарною службою і місцевими органами влади. На одній пасіці залежно від умов розміщують не більше 150 бджолиних сімей, а під час кочівлі на медозбір - 30-60 сімей. Відсань між вуликами - 3-3,5 м, а між рядами вуликів - 10 м. На стаціонарній пасіці перед льотками вуликів зрізують дерен і на поверхню грунту насипають пісок. Вулики ставлять на спеціальні підставки або дерев'яні кілочки заввишки не менше 30 см. На передльоткових майданчиках періодично збирають бджіл, які загинули, сміття і спалюють.
 

На пасіці обладнують яму глибиною до 1 м з кришкою для зливання брудної води і різних відходів, майданчик для дезинфекції вуликів та іншого інвентаря. Тут повинні бути також умивальник, мило, рушники, халати, сітки для обличчя на кожного працівника пасіки, а також аптечка з набором лікувальних і дезинфікуючих засобів, посуд з 1%-ним розчином хлораміну для дезинфекції рук. На кожній пасіці треба мати резерв вуликів не менше 10-15% загальної кількості бджолиних сімей і потрібну кількість відбудованих стільників: для лежаків -24 стільники на сім'ю, багатокорпусних - 40, однокорпусних -12 гніздових і 24 магазинних, для 16-стільникових відповідно 16 і 16. Щороку в сім'ях слід замінювати не менше 30% старих стільників за рахунок відбудованих на штучній вощині. На кожну пасіку головний ветлікар району видає ветеринарно-санітарний паспорт з відміткою про благополуччя бджіл щодо заразних захворювань і проведення досліджень, оглядів сімей бджіл, профілактичних і лікувальних заходів. Нові пасіки, ферми, спеціалізовані пасічницькі господарства комплектують тільки здоровими сім'ями, відводками чи бджолопакетами з благополучних пасік. Завозити бджіл у господарство можна лише після попередньо їх обстеження, при наявності ветеринарного свідоцтва про благополуччя господарства-постачальника бджолиних сімей. Завезені у господарство бджолині сім'ї витримують місяць на карантині і обстежують. На територію пасіки допускати сторонніх осіб не дозволяється. Приміщення для зберігання запасних стільників з медом і пергою, воску, воскосировини, знезараженого інвентаря та пасічницького обладнання повинні бути недоступними для бджіл. Витоплений віск і штучну вощину треба зберігати в ящиках або мішках.
 

Два рази на рік - весною і восени проводять профілактичну дезинфекцію вуликів, будівель та пасічницького інвентаря. Після огляду кожної бджолиної сім'ї завжди треба дезинфікувати предмети догляду. Пасічник повинен працювати в чистому халаті, після огляду кожного вулика мити руки з милом. В зимівнику і складських приміщеннях необхідно постійно знищувати гризунів, застосовуючи механічні, біологічні та хімічні засоби. При неблагополучній зимівлі бджолиним сім'ям надають допомогу, усуваючи причину їх непокоєння. Під час першого весняного огляду бджіл вибірково від 10% сімей відбирають проби ( не менше як по 50 особин підмору чи живих бджіл) і надсилають їх у ветеринарну лабораторію для дослідження. Від підозрілих на захворювання сімей проби відбирають від кожної. Наслідки огляду, стан обльоту бджолиних сімей, аналізи лабораторних досліджень і проведену дезинфекцію та лікування записують у пасічному журналі.
При проведені профілактичних та санітарних заходів слід керуватись "Ветеринарно-санітарними правилами утримання бджіл ". "Інструкцією про заходи по попередженню і ліквідації заразних хвороб бджіл" та іншими відповідними настановами.


Джерело: http://www.doctor-bee.at.ua/
Категорія: Захворювання бджіл та їх профілактика | Додав: Dr-Bee (2010-03-23) | Автор: Захворювання бджіл та їх профілакти
Переглядів: 2202 | Теги: Захворювання бджіл та їх профілакти | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz