Мішечкуватий розплід – хвороба дорослих личинок, переважно печатного розплоду. Збудник – фільтрувальний вірус кулястої форми, нестійкий проти фізичних і хімічних засобів. Він може зберігатись в організмі дорослих бджіл протягом зими до наступного року, при нагріванні до 100°С гине через 40 хв.
Парагнилець- інфекційна хвороба бджолиного розплоду подібна до американського та європейського гнильця. Збудник – бацила параальвей, короткий спороутворюючий, паличкоподібний мікроб, стійкий проти фізичних та хімічних засобів. Інфекція проявляється на деяких пасіках із травня до кінця літа. Розвитку хвороби сприяють погані умови утримання, нестача кормів, ослаблення сімей внаслідок ураження вароатозом, гнильцями, отруєння тощо.
Збудник – бацила ларве, споро утворюючий стійкий мікроб. Спори у трупах личинок, у меду, воску та перзі зберігають життєздатність десятки років. Хвороба проявляється в кінці квітня – у травні і масово уражає личинок в середині літа. Розвитку її сприяють жарка погода, перегрівання гнізд бджіл. Поширюється при продажу, перевезенні уражених сімей, переставлянні стільників від хворих сімей до здорових, заноситься блукаючими бджолами з кормом, руками пасічника через інвентар. Уражує личинок у 6-денному віці.
Європейський гнилець – (гнилець відкритого розплоду) викликає масову загибель і гниття личинок 3-4 –денного, іноді старшого віку або печатного розплоду. Зустрічається в різних зонах України. Збудник – стрептокок плютон, ланцетоподібної та коконовторинної форми мікроб. У загиблих личинок виявляють також вторинні мікроби – бацилу альвей і стрептокок апіс, які ускладнюють захворювання.