Збудником цієї хвороби є сумчастий гриб. Спори цього гриба можуть зберігатися в гніздах десятки років. Спори цього гриба досить стійкі проти багатьох хімічних препаратів.
Працюючи довгий час пасічником, я зіткнувся з цим захворюванням, пробував його лікувати різними способами. Застосовував аскоцин, ністатин, нітроксолін, норсульфазол натрій – ефекту не було. Тоді почав лікування фунгіцидними рослинами: до 4 головок часнику додавав 1 цибулину, зробивши кашку, розмішував із цукровим сиропом на смак ( щоб трішки пекло, коли береш на губи).
Підгодовуючи 4 рази через кожні 4-5 днів по 0,5 літра на одну сім'ю, бачив, що хвороба проходила, але через деякий час з'являлася знову. Обробляв дно і стінки вулика 5% -им розчином формаліну – також ефекту не було. Незважаючи на достатню кількість доброго корму у вулику, теплу погоду і навіть лікування, хвороба все одно не проходила.
Аскосфероз – досить поширене захворювання бджолиних сімей. Його називають ще вапняковим, крейдяним розплодом. Збудником його є плісеневий гриб аскосфера апіс, уражуються личинки та лялечки усіх особин бджолиної сім'ї. Проявляється хвороба у весняно-літній період. У відкритих і закритих чарунках стільників виявляють муміфіковані личинки, покриті білим нальотом грибного міцелію. Висихаючи, вони перетворюються у продовгуваті тверді грудочки сірувато-білого кольору, що нагадують шматочки крейди. Бджоли легко видаляють їх з комірок. У враженій сім'ї розплід строкатий, вона слабне, різко знижується продуктивність.