Здорові бджоли на вашій пасіці

Меню сайту
Категорії розділу
Вароатоз [4]
Нозематоз [2]
Амебіоз [1]
Акарапідоз (акароз) [2]
Браульоз (вошивість бджіл) [2]
Сенотаїніоз [2]
Мелеоз [1]
Конопидоз (аізоцефальоз, зодіаноз) [1]
Екзоакарапідоз [1]
Наше опитування
Всього відповідей:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Інвазійні захворювання бджіл » Акарапідоз (акароз)

Акарапідоз бджіл
Акарапідоз – інвазійне захворювання дорослих бджіл, маток і трутнів, яке уражає органи дихання (переважно передню пару грудних трахей).
 
Збудник – мікроскопічний кліщ - Аcarapis woodi, який має сплющене, овальне тіло, чотири пари ніг, живиться гемолімфою. Кліщ малорухливий, самка довжиною 0,16-0,19 мм, шириною 0,06-0,08 мм, самці менші. Поза організмом бджоли кліщ жити не може.
 

1.Мікроскопічний кліщ - Аcarapis woodi
 
Джерелом хвороби є уражені кліщем бджоли. Збудник від хворих до здорових бджіл передається при контакті. Поширюється при блуканні бджіл, підсиленні сімей, роїнні, безконтрольних кочівлях, продажу-купівлі сімей, пакетів і маток. Від моменту зараження до захворювання 50% бджіл у сім'ї минає 3-5 років, протягом яких хвороба перебігає безсимптомно. Сприяє розвиткові прохолода, дощова погода з малою кількістю сонячних днів.
 
 
Ознаки хвороби. В умовах пасіки клінічні ознаки хвороби виявляють в кінці зими та весною при перших очисних обльотах, а пізніше після різких похолодань. Хворі бджоли неможуть літати, у перший день весняного обльоту повзають масово біля вуликів. Крила у них неправильно складені, розставлені вбік, вони збираються навколо вуликів і надвечір гинуть. У перші сприятливі дні обльотів або після похолодань хворі бджоли виповзають з вуликів, падають на землю і згодом гинуть. В сім'ях багато підмору. Трахеї хворих бджіл коричневі, а у здорових – світлі. Ці зміни добре видно під мікроскопом.
 
Точний діагноз ставлять після виявлення кліщів у трахеях хворих бджіл і на основі досліджень у ветеринарних лабораторіях 50 бджіл від кожної хворої чи підозрюваної сім'ї.
 

Заходи боротьби. На неблагополучні пасіки і суміжні в радіусі 5-7 км накладають карантин та проводять обмежувальні й лікувальні заходи. Хворі сім'ї обкурюють аерозолем (димом) фольбексу або фольбексу ВА.
Фольбекс випускають у формі термічних пластинок зеленого кольору розміром 2×10 см, кожна з яких містить 0,4 г хлорбензилату. Сім'ї обробляють вранці або ввечері при наявності всіх бджіл у вуликах і температурі повітря не нижче 12ºС вісім разів з інтервалом 7 діб в дозі одна полоска на 5-6 стільників, зайнятих бджолами.
При обробці сімей пластинки кладуть на металеву основу, підпалюють, полум’я гасять і вводять пластинку у льоток, щільно його закривають на 25-30 хв, а потім відкривають. Тліючі пластинки можна підвішувати на дроті в розширеному між рамковому просторі. Для підвищення ефективності обробки гнізда зверху і збоку герметизують.

Фольбекс ВА виготовляють у формі термічних пластинок оранжевого кольору розміром 2×10 см. У кожній з них міститься 0,37 г лікувального препарату – бромпропілату.
Бджолині сім'ї обробляють при температурі зовнішнього повітря не нижче 10º С 6 разів з інтервалом 7 діб, витрачаючи одну пластинку на 7 стільників. Після обробки льотки закривають на 1 год. Щоб запобігти загибелі маток, при лікуванні за добу перед обробками сім'ям дають по 0,5 л цукрового сиропу, а маток на час їх проведення ізолюють від бджіл під ковпачками або в кліточки, залишаючи їх в гнізді на одну добу, а потім випускають. Лікування краще проводити весною. Періодично контролюють його ефективність, досліджуючи бджіл у лабораторії. Через рік після триразового одержання в лабораторних дослідженнях негативних результатів карантин знімають.


Джерело: http://www.doctor-bee.at.ua/
Категорія: Акарапідоз (акароз) | Додав: Dr-Bee (2010-03-23) | Автор: Акарапідоз бджіл,
Переглядів: 4459 | Теги: Акарапідоз бджіл | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz