Здорові бджоли на вашій пасіці

Меню сайту
Категорії розділу
Вароатоз [4]
Нозематоз [2]
Амебіоз [1]
Акарапідоз (акароз) [2]
Браульоз (вошивість бджіл) [2]
Сенотаїніоз [2]
Мелеоз [1]
Конопидоз (аізоцефальоз, зодіаноз) [1]
Екзоакарапідоз [1]
Наше опитування
Всього відповідей:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Інвазійні захворювання бджіл » Нозематоз

Нозематоз
Нозематоз- інвазійна хвороба дорослих бджіл. Збудник – нозема апіс, одноклітинний паразит, який уражує епітеліальні клітини слизової оболонки середньої кишки бджоли. Спори із трупів бджіл у зовнішньому середовищі можуть зберігатися до 4 років, у меду – 11 міс., у воді – 113 днів. Хвороба має виражену сезонність – зимово-весняний період.
Джерелом інвазії є хворі і загиблі бджоли, матки, їх фекалії. Здорові бджоли уражуються через корм і при очищенні стільників від фекалій. Поширюється нозематоз блукаючими бджолами, різними комахами і кліщами, що живуть у вулику. Виникненню хвороби сприяють тривала зимівля, падевий мед, висока вологість у зимівнику та погані умови догляду. Хворобу розпізнають за клінічними ознаками при огляді сімей і прослуховуванні їх взимку, а також мікроскопічним дослідженням трупів бджіл. Для дослідження у лабораторію ветеринарної медицини надсилають по 50 загиблих бджіл (підмор) і фекалії від хворої сім'ї. Заходи боротьби.
Для лікування і профілактики застосовують фумагілін (угорського виробництва) і сульфадимезин.
Фумагілін – 29 г (вміст флакона) – розчиняють у 50 мл теплої (30-35°С) води, доливають до 25 л цукрового сиропу і добре перемішують. Лікувальний сироп згодовують щоденно по 0,25 л або по 0,5 л на сім'ю через 4-5 днів протягом 2-3 тижнів або по 100-150 мл сиропу на вуличку бджіл тричі через 5-7 днів.
Сульфадимезин дають 3-4 рази по 0,5 г на сім'ю з 0,5 л цукрового сиропу з інтервалом у 4-5 днів або 1-2 г препарату в суміші з цукровою пудрою (20 г) на сім'ю, обпилюючи стільники.
 
При нозематозі запропоновано також препарат Нозапіцид, із розрахунку 1 доза на 1 л цукрового сиропу. Лікувальний сироп згодовують три рази по 0,5 -0,7 л на сім'ю через п’ять днів. Дезінфекцію вуликів проводять гарячим 2%-ним розчином лугу або кальцинованої соди. Дрібний інвентар кип’ятять протягом 1 год в 1%-ному розчині кальцинованої соди. Старі стільники перетоплюють на віск. Придатні дезінфікують 4%-ним розчином формальдегіду протягом 4 год або паром 80%-ної оцтової кислоти чи есенції з розрахунку 200 мл на вулик (12-стільниковий) протягом трьох діб при температурі 16°С. Добре діє пара формаліну з розрахунку 100 мл на 1м³ об’єму вулика чи ящика, які завантажують стільниками. До формаліну додають шість частин води і підігрівають, спрямовуючи пар через гумову трубку я ящик чи вулик.
 


Джерело: http://www.doctor-bee.at.ua/
Категорія: Нозематоз | Додав: Dr-Bee (2010-03-18) | Автор: Нозематоз
Переглядів: 1214 | Теги: Нозематоз | Рейтинг: 2.7/3
Всього коментарів: 0
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz