Цю хворобу ще називають горбатим розплодом. Він спостерігається при відсутності або хворобах матки, коли вони відкладають незаплідненні яйця. З них згодом розвиваються тільки трутні. При відсутності або хворобах матки робочі бджоли починають відкладати незапліднені яйця. Тому з них розвивається трутневий розплід.
Трутівками бджоли стають під впливом споживання личинкового корму. У нормальній сім'ї він іде на годування маток й відкритого розплоду. А у безматочній сім'ї він споживається самими ж бджолами. Цей корм стимулює роботу яєчників, у результаті чого вони збільшуються за розміром і формують яйця. Трутівок зазвичай у сім'ї буває кілька, вони мають ряд ознак подібності з маткою. Тому іноді їх називають несправжніми матками. Бджоли-трутівки відкладають незапліднені яйця у бджолині чарунки, які тісні для розвитку трутнів, тому витягуються в довжину. Бджоли запечатують їх опуклими кришечками, через що розплід виступає над чарунками (горбатий розплід). Бджола-трутівка здатна відкласти від 19 до 32 яєць на добу.
Бджоли-трутівки відкладають яйця безладно, прикріплюючи їх до стінки чарунки, іноді по кілька яєць в одну чарунку. З тісних чарунок виводяться трутні меншого розміру, так звані карликові трутні. Сім'ї із бджолами-трутівками найчастіше слабкі, містять велику кількість трутнів, трутневий розплід безладно розкиданий у стільнику, розплід робочих бджіл відсутній, відсутній кормовий запас. Без надання своєчасної допомоги сім'я загине.
Для попередження горбатого розплоду перевіряють наявність маток у сім'ях, їх засів. Вчасно проводять заміну вибракуваних маток. З цією метою на пасіці обов’язково тримають запасних маток.
Трутневі сім'ї найчастіше слабкі, тому їх приєднують до іншої сім'ї, вирівнювати їх дуже важко. Іноді ставлять рамки з личинками разом із молодими бджолами-годувальницями й одночасно підсаджують матку в клітці. Можна застосувати інший спосіб: відбирають у трутневої сім'ї усі стільники, надаючи бджолам можливість розлетітися в інші сім'ї.
Джерело: http://www.doctor-bee.at.ua/publ/0-0-0-0-1 |